Aktualność

Giełdowa Akademia Filmowa

2018-03-13 10:02:24


Jak mówi japońskie przysłowie „obraz wart jest 1000 słów”. Czy ukazanie mechanizmów rządzących rynkiem finansowym za pomocą filmów może być okazją do poszerzenia wiedzy o nich? Jak najbardziej! A giełdowa Sala Notowań zamieni się w salę kinową.  

Jeszcze do niedawna wydawało się, że filmy fabularne służą jedynie rozrywce, a ich wartość edukacyjna jest niewielka. Tymczasem wyniki wielu badań naukowych wskazują, że w przypadku różnych dziedzin, w tym szeroko rozumianej ekonomii i finansów, istnieje możliwość zdobywania wiedzy poprzez aktywne oglądanie filmów fabularnych. Aktywne, czyli połączone z dyskusją o tematach poruszonych w filmie czy też analizą problemów zaprezentowanych w obrazie.  

O projekcie:
Giełda Papierów Wartościowych oraz Fundacja GPW uruchomiły unikalny projekt prezentacji filmów o rynkach finansowych. W ramach projektu będą prezentowane obrazy odsłaniające kulisy działania rynków czy też skupiające się na konkretnych problemach rynku. Merytorycznym partnerem projektu jest Instytut Ryzyka i Rynków Finansowych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Patronatu projektowi udzieliła również Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Prezentowane filmy, oprócz walorów edukacyjnych, posiadają również wartości historyczne i dokumentalne. Dzięki filmom sprzed lat, o początkach rynków kapitałowych, widzowie poznają rynek finansowy sprzed ery zaawansowanych technologii, ówczesne mechanizmy nim rządzące, nieco odmienną od współczesnej pracę maklerów i bankierów inwestycyjnych.

Tym, co wyróżni projekt GPW, będzie połączenie pokazu filmu z komentarzem eksperta, który podzieli się doświadczeniem zawodowym, opowie własne i zasłyszane anegdoty związane z rynkiem. Goście będą komentować filmy, konkretne mechanizmy, procesy lub problemy rynków finansowych.

Dla widzów będzie to doskonała okazja do bezpośredniego spotkania z osobowościami rynków finansowych, w niektórych przypadkach legendami. Będą też mieli unikalną możliwość zadania pytań gościom i wymiany poglądów.

Mamy nadzieję, że pokazy filmów o tematyce związanej z rynkami finansowymi pozwolą ich uczestnikom lepiej zrozumieć funkcjonowanie giełd, a dzięki temu zyskać wiedzę by stać się bardziej skutecznymi inwestorami.

Kalendarz projekcji:
Zapraszamy 20 marca do sali notowań GPW na drugą odsłonę Giełdowej Akademii Filmowej! Tym razem będziemy mieli okazję śledzić losy rekina Wall Street 20 lat po jego upadku. Czy główny bohater odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Czy nadal będzie umiał przewidzieć jak zachowa się rynek?
Startujemy punktualnie o 17:00 z wykładem wprowadzającym profesora Krzysztofa Borowskiego, po którym nastąpi rozmowa Pawła Bednarza, dziennikarza redakcji Business Insider Polska i Onet Biznes z dr. Jackiem Sochą, Wiceprezesem, Partnerem PwC w Polsce, Przewodniczącym Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w latach  1994 – 2004.

Zapisy na 20 marca   >>
 

17 kwietnia zaprezentujemy film opowiadający o przyczynach kryzysu finansowego z lat 2007-2008, który spowodował pęknięcie tzw. bańki kredytowej. Reżyserem i współscenarzystą jest Adam McKay, a w filmie występują Christian Bale, Steve Carell oraz Ryan Gosling.

Zapisy na 17 kwietnia   >>
 

Na kwiecień planujemy wyjątkowy pokaz, ale to na razie niespodzianka.

Warto śledzić nasze informacje na Facebooku i Twitterze o dalszych pokazach, które będą kontynuowane do maja.