Aktualność

Wideokomentarz GPW: Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW zaapelował do giełd na świecie o wsparcie dla Ukrainy

2022-05-23 13:18:28

KOMUNIKAT PRASOWY

  • Marek Dietl, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) zaapelował do prezesów giełd na świecie, aby przeznaczyli 0,25 proc. swoich przychodów na wsparcie Ukrainy
  • GPW czynnie zaangażowała się w pomoc wschodnim sąsiadom decydując
    o wsparciu inicjatyw pomagającym uchodźcom kwotą 1 mln zł

Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) zwrócił się do szefów giełd na świecie z apelem o przeznaczenie 0,25 proc. swoich przychodów za 2021 r. na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

GPW jako pierwsza podjęła taką decyzję, zaraz po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wówczas Zarząd GPW i Rada Giełdy zdecydowały o wsparciu inicjatyw pomagającym uchodźcom kwotą 1 mln zł, który odpowiada 0,25 proc. przychodów GPW.

- Poza względami humanitarnymi, które każą każdemu człowiekowi pomóc innemu w potrzebie, istnieje też specjalna, giełdowa okazja. Obroty na giełdach, a co za tym idzie przychody grup giełdowych zależą od zmienności. Niespotykane wydarzenia potęgują zmienność. Zaskakującym i bardzo negatywnym wydarzeniem była agresja Rosji na Ukrainę. Korelacja między zmiennością a przychodami giełd dochodzi nawet do 70 proc. (…) - powiedział Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych. – Jestem przekonany, że dla Ukrainek i Ukraińców, dla rynków kapitałowych, dla wszystkich pośredników na tych rynkach, w sytuacji dużej zmienności, wsparcie jest bardzo ważne (…) – dodał Prezes Zarządu GPW.

Z szacunków wynika, że gdyby wszystkie giełdy odpowiedziały pozytywnie na apel GPW pomoc dla Ukrainy mogłaby wynieść 134 mln USD.

„Wideokomentarze GPW” zamieszczane są na oficjalnym koncie Giełdy na portalu YouTube GPW.  

***

Grupa Kapitałowa GPW (GK GPW) prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne, m.in. WIBID i WIBOR. W 2018 r. Agencja indeksowa FTSE Russell zakwalifikowała polski rynek kapitałowy do grona rynków rozwiniętych. Prowadzone przez GK GPW rynki są największymi w Europie Środkowej i Wschodniej. Więcej informacji na www.gpw.pl