Jesteś tutaj: Strona główna - GPWDane RynkoweSerwisy giełdowe

Serwisy giełdowe

Inwestorzy, instytucje rynku kapitałowego oraz środki masowego przekazu uzyskują informacje o notowaniach z warszawskiej giełdy za pośrednictwem biuletynów publikowanych na zakończenie sesji, serwisów elektronicznych dostępnych za pośrednictwem dystrybutorów oraz poprzez ogólnodostępny serwis teletekstu w TVP.

Następnego dnia wyniki notowań publikuje prasa codzienna o zasięgu ogólnokrajowym oraz liczne dzienniki lokalne. Giełda wydaje po każdej sesji oficjalny biuletyn "Ceduła Giełdy Warszawskiej" (w wersji elektronicznej), w którym oprócz wyników notowań publikowane są wyniki finansowe notowanych spółek. Wydawnictwo dostępne jest w prenumeracie za pośrednictwem poczty elektronicznej, a także w formie pliku do ściągnięcia na stronie internetowej GPW w rozdziale INFORMACJE GIEŁDOWE/CEDUŁA. Ponadto Giełda publikuje materiały i broszury o charakterze informacyjnym i edukacyjnym. Wykaz tych wydawnictw znajduje się w rozdziale naszego serwisu pt. Edukacja

Elektroniczna dystrybucja informacji giełdowych

Przekaz elektroniczny stanowi podstawową metodę informowania o stanie rynku giełdowego. Giełda warszawska opracowała system dystrybucji danych w trybie czasu rzeczywistego. W systemie tym dystrybutorzy pobierają z giełdy strumień danych giełdowych i po odpowiednim przetworzeniu przekazują swoim klientom w formie własnych serwisów.
Do dystrybutorów takich należą między innymi agencje informacyjne, domy maklerskie, portale internetowe, firmy programistyczne. Abonenci tych serwisów mają dostęp do informacji o notowaniach w czasie rzeczywistym, danych opóźnionych lub końcowych wyników sesji za pośrednictwem tradycyjnych kanałów dystrybucji (łącza stałe, sygnał telewizyjny) stosowanych przez agencje informacyjne (np: Reuters, Bloomberg).

Dane giełdowe w Internecie

Coraz powszechniej informacje giełdowe udostępniane są także przez dystrybutorów serwisów giełdowych w internecie. Mogą z nich korzystać przede wszystkim klienci domów maklerskich (CDM Pekao SA, DI BRE, DM BZ WBK, DM BOś i in.), portali internetowych (Onet.pl, Interia.pl, Bankier.pl i in.) oraz firm programistycznych (Statica i In.).

Teletekst TVP

Inwestorzy krajowi mogą dodatkowo korzystać z serwisu giełdowego w teletekście TVP. Telegazeta podaje na stronach 702 - 704 informacje o przebiegu sesji oraz komunikaty Giełdy. Ze względu na sposób przekazywania informacji, system ten jest stosunkowo wolny i podatny na zakłócenia. Jego zaletą jest powszechna dostępność - może on być odbierany na każdym odbiorniku telewizyjnym z teletekstem.

  • Dołącz do nas
  • Śledź nas
  • Zamów Newsletter
  • RSS
  • Wersja mobilna
  • Google Play
  • Apple Store
  • GPW Media