Jesteś tutaj: Strona główna - GPWO GPWSystem notujący UTP

UTP - nowy system transakcyjny warszawskiej Giełdy


System transakcyjny UTP (Universal Trading Platform) to światowej klasy jakość w dziedzinie technologii, która umiejscowi GPW pośród najnowocześniejszych globalnych giełd

Od 15 kwietnia 2013 warszawska giełda funkcjonuje w oparciu o system, który spełnia najwyższe światowe standardy i rosnące wymagania uczestników rynku, a przy tym gwarantuje organizację obrotu zgodnie z globalnymi trendami. UTP, którego twórcą jest NYSE Technologies, znany jest międzynarodowym inwestorom i brokerom z największych światowych rynków – tą samą platformę obrotu wykorzystują giełdy grupy NYSE Euronext z siedzibami w Nowym Jorku, Paryżu, Lizbonie, Amsterdamie i Brukseli, jak również wiele rynków giełdowych.

W porównaniu z dotychczasowym systemem, UTP jest znacznie szybszy, bardziej wydajny, skalowalny i ma większą przepustowość, co w praktyce oznacza możliwość obsługi kilkadziesiąt razy większej liczby zleceń w danej jednostce czasu (20 tys. zleceń na sekundę vs około 850 w Warsecie). Jednocześnie czas odpowiedzi na wysłane zlecenia skróci się do poniżej jednej tysięcznej sekundy. Dzięki UTP polski rynek kapitałowy otwiera się na nowe kategorie inwestorów, w tym duże, globalne firmy inwestycyjne stosujące techniki handlu algorytmicznego. Na świecie stanowi on już od 40 do 60 proc. ogółu obrotów, a w przyszłości jego udział jeszcze wzrośnie. To także okazja do rozwoju i szansa na wzrost przychodów dla krajowych Członków Giełdy w miarę wprowadzania innowacyjnych rozwiązań.

System UTP dla rynku

utp_cele.jpg

Choć handel algorytmiczny to funkcjonalność przeznaczona w dużej mierze dla profesjonalnych inwestorów, za sprawą algorytmów znajdujących się w ofercie biur maklerskich ze strategii tej mogą również korzystać inwestorzy indywidualni. Ci, którzy nie zdecydują się aktywne wykorzystywanie tego rodzaju handlu mają inne korzyści: większą płynność i wolumen, mniejszy spread, a w rezultacie niższe koszty transakcyjne. Dzięki lepszej wydajności systemu poprawiła się jakość pracy animatorów rynku, którzy mogą składać jednocześnie wiele zleceń i animować różne klasy instrumentów. To z kolei wpływa na bezpieczeństwo i komfort inwestowania.

Po wprowadzeniu UTP GPW sukcesywnie uruchamia nowe segmenty rynku instrumentów pochodnych i nowe klasy aktywów, które dotychczas nie mogły być wprowadzane na rynek na szerszą skalę ze względu na ograniczenia technologiczne Warsetu: opcje na akcje, kontrakty terminowe na stopę procentową, czy instrumenty oparte na towarach. Dzięki temu znacząco wzrosło zróżnicowanie możliwości inwestycyjnych oferowanych na GPW.

Ogólna Architektura Systemu UTP

 utp_architektura.jpg


Informacje dla partnerów biznesowych GPW (Członków Giełdy, dystrybutorów danych oraz emitentów)

Za pośrednictwem swoich wewnętrznych systemów wszyscy Członkowie Giełdy, zarówno krajowi jak i zagraniczni, mają dostęp do systemu transakcyjnego GPW na takich samych zasadach. Tym, którzy są zainteresowani jeszcze szybszym dostępem do rynków GPW, Giełda umożliwi w późniejszym terminie wykupienie usługi High Performance Access (HPA), która będzie świadczona w giełdowym centrum kolokacyjnym.

Jak zostać nowym Członkiem Giełdy?

Jak zostać dystrybutorem danych GPW?

Jak zostać spółką giełdową?


Informacje dla inwestorów indywidualnych

UTP to przełom technologiczny, ale nie wprowadził rewolucyjnych zmian w dotychczasowych zasadach obrotu, dzięki czemu inwestorzy indywidualni nie muszą adaptować się do nowego systemu. UTP oferuje szerszą paletę funkcjonalności, nowe rodzaje i typy ważności zleceń, a także umożliwia notowanie instrumentów w nowych segmentach rynku dedykowanych określonym grupom produktów, np. warrantom i produktom strukturyzowanym. Dla inwestorów indywidualnych nie oznacza to jednak zmian funkcjonalnych. Poszczególne instrumenty są też, tak jak dotychczas, notowane w systemie ciągłym lub jednolitym (w zależności od kwalifikacji GPW dokonywanej według tych samych, co obecnie kryteriów).

Szczegółowe informacje o zasadach obrotu w systemie UTP


Informacje dla mediów

Zmiana technologcizna związana z UTP jest największym przedsięwzięciem IT na polskim rynku kapitałowym od kilkunastu lat. Prosimy o kontakt w przypadku dodatkowych pytań.

Kontakt do Biura Public Relations

  • Dołącz do nas
  • Śledź nas
  • Zamów Newsletter
  • RSS
  • Wersja mobilna
  • Google Play
  • Apple Store
  • GPW Media