Jesteś tutaj: Strona główna - GPWInstrumentyKrótka sprzedaż i pożyczki papierów

Krótka sprzedaż i pożyczki papierów

Krótka sprzedaż to strategia inwestycyjna polegająca na sprzedaży papierów wartościowych niebędących własnością sprzedającego. Transakcja ta jest zawierana w celu zarabiania na spadkach kursów papierów wartościowych. Inwestor przewidując, iż cena danego papieru spadnie sprzedaje go, po czym odkupuje go po niższej cenie. Zysk inwestora stanowi różnica pomiędzy kwotą uzyskaną ze sprzedaży papierów (po kursie wyższym) a kwotą, jaką uzyskał z tytułu ich zakupu. Inwestor traci jeżeli cena papierów wartościowych wzrośnie.

Zapoznaj się z przepisami regulującymi zasady przeprowadzania transakcji krótkiej sprzedaży.

Przeczytaj informacje nt. nowych zasad zawierania transakcji krótkiej sprzedaży na GPW w świetle przepisów Unii Europejskiej

GPW zwraca uwagę, na obowiązki dotyczące zgłaszania do Komisji Nadzoru Finansowego znacznych pozycji krótkich netto z tytułu akcji. Szczegóły na stronie KNF.

Ponieważ w transakcji krótkiej sprzedaży sprzedajemy papiery nie będące naszą własnością, dlatego przyjmujemy na siebie zobowiązanie do ich dostarczenia w terminie w którym następuje rozliczenie zawartej transakcji. W przypadku akcji notowanych na GPW termin rozliczenia to T+2 co oznacza, że mamy 2 dni sesyjne na zapewnienie dostawy danych papierów. Najpopularniejszym sposobem na zapewnienie tej dostawy jest zaciągnięcie pożyczki w papierach np. od swojego brokera. Z tego względu pożyczki papierów odgrywają istotną rolę w rozwoju transakcji krótkiej sprzedaży.

Patrz również:

Wzorcowa Ramowa Umowa Pożyczki Papierów Wartościowych.

Opracowanie dotyczące zasad opodatkowania pożyczek papierów wartościowych.
 

Archiwum (publikacja zakończona z dniem 29.05.15 r.):

Papiery wartościowe dopuszczone do krótkiej sprzedaży

 

Kontakt

shortselling@wse.com.pl

 

 

banner_app_180.jpg

  • Dołącz do nas
  • Śledź nas
  • Zamów Newsletter
  • RSS
  • Wersja mobilna
  • Google Play
  • Apple Store
  • GPW Media