Szkolna Internetowa Gra Giełdowa (SIGG)

Projekt „Szkolna Internetowa Gra Giełdowa” kierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz starszych klas szkół podstawowych (VII i VIII). Ma na celu rozbudzenie zainteresowania uczniów wiedzą z zakresu funkcjonowania rynków kapitałowych, inwestowania oraz oszczędzania.  W tym roku rusza już 19. edycja projektu.
Rejestracja do projektu potrwa do 30 listopada tego roku. Do tej pory w SIGG wzięło udział blisko 280 tys. uczniów z całej Polski. Na najlepszy zespół czeka 10 tys. zł nagrody, a łączna pula do zdobycia wynosi ponad 80 tys. zł.

Do kogo kierujemy SIGG?
W SIGG mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych i starszych klas szkół podstawowych z całej Polski w zespołach liczących od dwóch do czterech osób (pod opieką nauczyciela). Gra jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych, także dla uczniów, którzy wcześniej nie mieli okazji zapoznać się z zasadami działania rynku kapitałowego i giełdy. Potrzebną wiedzę mogą zdobyć na nowoczesnej platformie edukacyjnej  SIGG, która w tym roku zawiera wiele niespodzianek, a także specjalne nagrody (rzeczowe, indywidualne i nagrody dla klas). Udział w SIGG-u jest bezpłatny.

Formuła SIGG?
SIGG to internetowa gra inwestycyjna realizowana na specjalnie przygotowanej do tego celu platformie GPWtr@der. Każdy zespół dysponuje jednym rachunkiem inwestycyjnym i określoną kwotą wirtualnych pieniędzy. Uczestnicy najpierw poznają instrumenty finansowe notowane na warszawskiej giełdzie: akcje, ETF-y i kontrakty terminowe, a następnie wspólnie decydują, w jakie chcieliby zainwestować i dokonują transakcji. Inwestycje realizowane są w oparciu o środki wirtualne. Jednak transakcje zawierane są na podstawie rzeczywistych ofert kupna i sprzedaży na realnym rynku giełdowym. Taki mechanizm doskonale oddaje giełdową rzeczywistość, a uczniowie uczą się praktycznie na czym polega inwestowanie na giełdzie, poznają ryzyko inwestycyjne i skutki negatywnych decyzji, które każdego dnia mają przełożenie na pozycję zespołu w rankingu SIGG.
SIGG to nie tylko teoria, poprzez udział w projekcie młodzi ludzie mają również możliwość poznania w praktyce zasad inwestowania na giełdzie oraz zdobycia umiejętności analizowania, podejmowania decyzji oraz pracy w grupie. Te cenne umiejętności i doświadczenia przygotowują ich do poruszania się na rynku finansowym i w konsekwencji do podjęcia samodzielnych inwestycji giełdowych w przyszłości. Najlepsi mają szansę na wzięcie udziału w finałowej rozgrywce on-line, która wyłoni zwycięzcę konkursu. Udział w projekcie daje uczniom możliwość wykorzystania wiedzy teoretycznej, z którą zapoznają się w ramach przedmiotu "Podstawy przedsiębiorczości" oraz w ramach kursu e-learningowego, który jest istotną częścią SIGG.

Platforma edukacyjna SIGG:
To nowoczesna forma edukacyjna wykorzystująca formułę quizowania, która pozwala na przyswajanie wiedzy przy pomocy materiałów multimedialnych, a następnie jej weryfikację w formie grywalizacji pomiędzy uczestnikami. Uczniowie uczą się o rynku i instrumentach finansowych poprzez materiały edukacyjne i kursy e-learningowe. Zdobyte punkty i wiedzę wykorzystują w kolejnych etapach gry, które opierają się na inwestowaniu wirtualnych pieniędzy. Uczniowie mogą korzystać z platformy całodobowo na dowolnych urządzeniach takich jak smartphony, tablety czy komputery z dostępem do Internetu. SIGG łączy dobrą zabawę uczestników z potężną dawką wiedzy, którą można sprawdzić od razu podczas gry.

Gra podzielona jest na etapy:

  • Gra testowa: (23 listopada 2020 - 30 listopada 2020),
  • Udział w module edukacyjnym (9 listopada 2020 -15 stycznia 2021),
  • Etap 1: transakcje na akcjach i ETF-ach (1 grudnia 2020 - 15 stycznia 2021),
  • Etap 2: transakcje na kontraktach terminowych (1 marca 2021 – 1 kwietnia 2021 r.),
  • Finał SIGG wirtualna rozgrywka on-line  (19 – 23 kwietnia 2021).

Dodatkowo każdy zespół ma możliwość korzystania z doświadczenia i wiedzy trzydziestu koordynatorów regionalnych współpracujących z organizatorami projektu.

Nagrody w SIGG:
10 tysięcy złotych to nagroda dla najlepszego zespołu. Pozostałe zespoły i nauczyciele, którzy zajmą kolejne miejsca na podium oraz miejsca od czwartego do 20. także mogą liczyć na nagrody finansowe (w sumie do zdobycia jest 80 tys. zł). W tegorocznej edycji SIGG przygotowaliśmy dodatkowe nagrody w ramach premii lotnych, nagrodzone zostaną Zespoły z najwyższą wartością portfela w dwóch interwałach czasowych. Natomiast na uczestników z najlepszymi wynikami w kursie e-learningowym czeka 200 nagród rzeczowych.

Jak się zarejestrować?
Pierwszy krok wykonuje nauczyciel - opiekun grupy, który rejestruje szkołę oraz dodaje nazwy zespołów na https://sigg.gpw.pl. Następnie każdy z uczniów zakłada własne konto, wybiera szkołę, nauczyciela oraz zespół. Konkurs rozpoczyna rozgrzewka, czyli gra testowa, a potem czas na wirtualne inwestowanie.

Zapraszamy do udziału w XX edycji SIGG, która rozpocznie się w październiku 2021 roku.


Wyniki XIX edycji SIGG

SIGG - obejrzyj relację z Finału XVII edycji SIGG

SIGG - obejrzyj relację z Finału XVI edycji SIGG

SIGG - Finał XVI edycji SIGG, Jacek Fotek, Wiceprezes Zarządu GPW

SIGG - Finał XVI edycji SIGG, Grzegorz Zawada, Wiceprezes Zarządu Noble Securities

SIGG - Finał XVI edycji SIGG, Jacek Brzeziński, koordynator SIGG

 


Platforma GPWtr@der pozwala sprawdzić się w roli inwestora, bez ryzyka utraty pieniędzy. Jest to idealne narzędzie do nauki dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o inwestowaniu w akcje, ETFy i kontrakty terminowe notowane na GPW.  Od 2015 r. platforma GPWtr@der jest narzędziem wykorzystywanym także w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej.

Proces edukacji odbywa się w oparciu o wirtualne środki i notowania opóźnione o 15 minut.

Na platformie GPWtr@der można składać zlecenia PKC, Limit, Stop limit, Stop loss oraz określać warunki dodatkowe do zleceń. Należy pamiętać, że transakcje na platformie GPWtr@der są uzależnione od kursu i wolumenu transakcji na rynku rzeczywistym. Zlecenia realizowane są w oparciu o rzeczywiste transakcje z rynku realnego. Oznacza to, że złożenie zlecenia kupna np. PKC na 100 akcji zostanie zrealizowane (oczywiście przy założeniu, że inwestor posiada na rachunku odpowiednie środki finansowe na pokrycie zlecenia), po przeprowadzeniu transakcji (jednej lub kilku/kilkunastu) o łącznym wolumenie wynoszącym co najmniej 100 sztuk. Zlecenie zostaje zrealizowane dopiero po ziszczeniu się 2 warunków: ceny oraz wolumenu. Pobierane są także wirtualne prowizje maklerskie oraz  wypłacana jest dywidenda. W celu rzetelnego oddania zasad panujących na rynku rzeczywistym zastosowano rozliczenie D+2, a także mechanizmy i obowiązujące poziomy depozytów zabezpieczających.

Z pomocą platformy GPWtr@der każdy może zacząć przygodę z inwestowaniem.
Spróbuj swoich sił i otwórz rachunek!