Aktualność

Dzień Edukacji Finansowej – relacja z wydarzenia

29

2021-10-15 10:13:43

14 października odbył się Dzień Edukacji Finansowej organizowany przez Fundację GPW. Transmisji online z wydarzenia słuchało przeszło 700 osób z całej Polski!

W programie Dnia Edukacji Finansowej znalazły się liczne warsztaty i wykłady dotyczące zagadnień związanych z inwestowaniem, ale także szerzej – z zarządzaniem finansami osobistymi, kształtowaniem postaw przedsiębiorczych, czy cyberbezpieczeństwem. Uwagę poświęciliśmy również zagadnieniom związanym z psychologią inwestowania, a także problematyce podejmowania rozmów z młodzieżą i dziećmi o finansach.

Podczas debaty pt. „Wyzwania dla edukacji finansowej Polaków oraz instytucji rynku kapitałowego” paneliści przyjrzeli się stanowi kompetencji finansowych Polaków, poszukali przyczyn niedostatków w tym zakresie oraz zaproponowali metody zapobiegania im. W ramach debaty zostały przedstawione wyniki badania zrealizowanego przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami na temat wiedzy i postaw Polaków wobec inwestowania oraz funduszy inwestycyjnych.  

Aby działania edukacyjne przyniosły oczekiwany efekt zdaniem panelistów konieczna jest synergia działań wielu instytucji i organizacji, a także działania o charakterze systemowym. Wnioski z debaty zostały także skomentowane na łamach Gazety Giełdy i Inwestorów Parkiet (artykuł) oraz Rzeczpospolitej (artykuł).

W programie wydarzenia nie zabrakło również informacji o projektach z zakresu edukacji ekonomicznej. Fundacja GPW przedstawiła swoje projekty podczas przemówienia, a na platformie z transmisją online uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z kilkunastoma innymi inicjatywami edukacyjnymi Patronów i Partnerów.

Program wydarzenia został podzielony na moduły kierowane do różnorodnych grup odbiorców:

  •  studentów i początkujących inwestorów,
  •  nauczycieli  i rodziców,
  •  dorosłych i  seniorów.

Podczas Dnia Edukacji Finansowej odbyła się inauguracja dwóch nowych projektów:

  • edukacyjnej gry terenowej „Za głosem giełdy”, która potrwa do 31 października (więcej o zasadach udziału i nagrodach na https://30latgpw.pl/gra-terenowa/)
  • projektu edukacyjnego dla szkół  o nazwie „EduAkcja”, który będzie organizowany przez Fundację GPW, CFA Society Polska oraz Warszawski Instytut Bankowości. Partnerem inicjatywy jest Franklin Templeton.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia zamieszczonej poniżej oraz do obejrzenia reportażu z Dnia Edukacji Finansowej zamieszczonego na kanale YouTube Fundacji GPW. 
Wkrótce znajdą się tam również nagrania wybranych części programu.

Realizację Dnia Edukacji Finansowej dofinansowano z programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Współorganizatorem jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Finansów, Komisja Nadzoru Finansowego oraz  Ośrodek Rozwoju Edukacji. Partnerem głównym wydarzenia jest PKN ORLEN. Partnerami Dnia Edukacji Finansowej będą: Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, PFR Portal PPK, Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, Warszawski Instytut Bankowości, CFA Society Poland, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego, Biuro Maklerskie mBanku oraz Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Rzeczpospolita i Gazeta Giełdy Parkiet, Polska Agencja Prasowa, RMF oraz dlaStudenta.pl.

 

Galeria