Aktualność

Szkolenie - Ujawnianie informacji dotyczących klimatu zgodnie z wytycznymi TCFD

2022-09-14 15:05:21

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie w imieniu UN Sustaibable Stokc Exchanges (SSE), International Finance Corporation (IFC)  i Carbon Discluser Project (CDP) mają zaszczyt zaprosić do udział w szkoleniu z zakresu ujawniania informacji dotyczących klimatu zgodnie z wytycznymi TCFD.

Szkolenie odbędzie się w dwóch sesjach w dniach:

  • Sesja I: 18 października 2022 r., początek godz 10:00
  • Sesja II 27 października 2022 r., początek godz. 10:00

Szkolenie jest organizowane z myślą o stworzeniu dla uczestników polskiego rynku kapitałowego wysokiej jakości wiedzy z zakresu ujawniania informacji na temat klimatu zgodnie z wytycznymi Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD). Po ukończeniu kursu, uczestnicy itrzymają certyfikaty CDP potwierdzające poziom zdobytej wiedzy.

Dla kogo
Szkolenie skierowane jest przede wszystkim do emitentów i osób przygotowujących raporty zrównoważonego rozwoju w spółkach.
W szczególności udziałem w szkoleniu powinny być zainteresowany podmioty, których celem jest  wsparcie dialogu z udziałem różnych grup interesariuszy na temat ujawnień TCFD oraz podnoszenie świadomości na temat znaczenia ujawnień związanych z klimatem.
Liczba zgłoszeń do udziału w kursie jest ograniczona.


Zakres merytoryczny
Szkolenie dostosowane jest do potrzeb emitentów i spółek notowanych na giełdach i składa się z dwóch sesji realizowanych w formie webinarium oraz samodzielną naukę w formie e-learningu.


Sesja I
Wprowadzenie w temat raportowania związanego z klimatem i jego znaczenia. Ponadto uczestnicy poznają globalny i regionalny kontekst, a także pierwsze kroki w realizacji zaleceń TCFD.   Po ukończeniu warsztatów uczestnicy będą potrafili: 

  • Wyjaśnić finansowe ryzyko i możliwości związane ze zmianami klimatycznymi oraz znaczenie ujawniania informacji finansowych dotyczących klimatu.
  • Wskazać kluczowe elementy ujawnień finansowych związanych z klimatem oraz podać wyróżniki dobrych praktyk.
  • Określić pierwsze kroki, które organizacje muszą podjąć, aby wdrożyć zalecenia TCFD.


Sesja II
To szczegółowy program, którego uczestnicy zapoznają się z raportami TCFD i szerszymi dobrymi praktykami. W zależności od poziomu wiedzy uczestników, kurs może również obejmować tematykę wprowadzania wewnętrznych procesów raportowania i możliwe priorytetowe obszary, od których należy zacząć ich wdrażanie. Przed udziałem w kursie TCFD 102 uczestnicy powinni ukończyć kurs TCFD 101 bądź też posiadać niezbędną wiedzę z tego kursu. Po ukończeniu warsztatów uczestnicy będą: 

  • Posiadać szczegółową wiedzę na temat rekomendowanych przez TCFD ujawnień i sposobów ich praktycznego wdrożenia.
  • Znać dobrą praktykę dzięki studiom przypadków.
  • Określać procesy wewnętrzne niezbędne dla potrzeb raportowania ryzyka i możliwości związanych z klimatem, a także rozstrzygać typowe problemy związane z ich wdrożeniem


Platform e-learningu
Umożliwia uczestnikom kursu TCFD 102 bardziej szczegółowe zapoznanie się z ujawnieniami na temat klimatu poprzez.  Obecnie dostępne moduły:

  1. Wprowadzenie w tematykę ujawniania informacji związanych z klimatem – pierwsze kroki
  2. Poznanie rekomendacji TCFD
  3. Zarządzanie ryzykiem i możliwościami związanymi z klimatem
  4. Wprowadzenie do zarządzania ryzykiem finansowym związanym ze zmianami klimatu
  5. Włączenie zmian klimatycznych do zarządzania finansami – sprawozdawczość dotycząca klimatu dla księgowych


Prowadzący:

 

Tiffany Grabski jest starszym specjalistą ds. sprawozdawczości klimatycznej w ramach inicjatywy ONZ na rzecz zrównoważonych giełd papierów wartościowych (United Nations Sustainable Stock Exchanges (UN SSE)). W tej roli jej ostatni projekt obejmował opracowanie dwóch gotowych do publikacji dokumentów z wytycznymi, które pomogą giełdom w prowadzeniu rynków z uwzględnieniem sprawozdawczości klimatycznej i zaleceń grupy zadaniowej Rady Stabilności Finansowej (Financial Stability Board (FSB)) ds. ujawniania informacji finansowych związanych z klimatem (TCFD). Tiffany Grabski jest również doktorantką i obecnie kończy przygotowanie pracy doktorskiej na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Genewskiego – jej tematem jest analiza kwestii, w jaki sposób giełdy mogą przyczynić się do rozwiązania problemu zmian klimatycznych i innych kluczowych problemów globalnych. Tiffany Grabski pełniła również funkcję zastępcy koordynatora inicjatywy UN SSE w latach 2015-2019, a wcześniej pracowała jako dziennikarka w Ameryce Łacińskiej.

 

Evan Guy jest ekspertem w dziedzinie polityki publicznej i specjalizuje się w obszarze łączącym politykę i finanse w zakresie zmian klimatycznych i innych aspektów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Pracuje w globalnym zespole ds. polityki CDP, skupiając się na wspieraniu polityki niezbędnej w kształtowaniu bardziej zrównoważonego systemu finansowego. Przed pracą w CDP zdobył szerokie doświadczenie w sektorze prywatnym, publicznym i społecznym. Pracował między innymi w kampanii ONZ „Race to Zero”, firmie konsultingowej Ostrom Climate Solutions, Programie Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych (UNEP) oraz w Wydziale Planowania i Zrównoważonego Rozwoju miasta Whitehorse. Evan Guy kończy obecnie profesjonalny program Master of Public Policy w Blavatnik School of Government na Uniwersytecie Oksfordzkim.

 

Ralitza Germanova jest liderką programu ujawniania informacji na temat zrównoważonego rozwoju i klimatu IFC. Posiada 20-letnie doświadczenie w zakresie ładu korporacyjnego i przejrzystości ESG w Europie i Azji Środkowej, Afryce, na Bliskim Wschodzie i Azji Wschodniej. Ponadto kieruje pracami ds. Kodeksów, Standardów oraz Ujawniania i Przejrzystości ESG IFC.  Ralitza jest jednym z głównych autorów projektu „Beyond the Balance Sheet”. Narzędzia te były wykorzystywane w procesie opracowania ponad 50 wytycznych dotyczących raportowania ESG na całym świecie (Nigeria, Bułgaria, Serbia, Brazylia, Kenia, Palestyna, Jordania, Irak itp.). 
Przed dołączeniem do IFC pracowała dla UNDP Bułgaria jako koordynator UN Global Compact Network oraz z Bułgarską Agencją Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych w celu promowania inwestycji zagranicznych. Ralitza posiada tytuł magistra ładu korporacyjnego HANKEN School of Economics w Helsinkach oraz tytuł magistra prawa i ekonomii Uniwersytetu Gospodarki Narodowej i Światowej w Bułgarii.

Rejestracja

Szkolenie będzie realizowane za pomocą aplikacji Zoom. Linki do rejestracji:

Sesja I

Sesja II

W przypadku pytań prosimy o kontakt: .